فصلنامه

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسندگان

دانشگاه تبریز، دانشکده کشاورزی، گروه علوم دامی، تبریز، ایران

چکیده

هدف: در زمینه­ی انجماد و نگه‌داری طولانی مدت اسپرم در گونه­های مختلف پیشرفت­های شایان توجهی صورت گرفته است. اما این فرایند آسیب­های قابل توجهی به سلول اسپرم وارد می­کند.
در مقاله حاضر سعی شده است مروری بر مطالعات مربوط به مخازن نگه‌داری اسپرم­ها در طیور و نقش آن­ها در عمل‌کرد اسپرم داشته باشد.
مطالعات انجام شده بر چگونگی دخیره­ی طولانی مدت اسپرم در برخی از گونه­ها بدون نیاز به مواد افزودنی خاصی توجه محققین را به‌خود جلب کرده است. محققین به‌این نتیجه رسیدند که با درک درست از چگونگی ذخیره­ی اسپرم­ها در اویداکت می­توان اسپرم­ها را برای مدت زمان بیش‌تری بدون منجمد کردن نگه‌داری کرد. این به‌نفع گونه­هایی است که اسپرم آن­ها پس از انجماد زنده­مانی کم‌تری داشته و فقط برای مدت چند روز در شرایط مایع می­توان نگه‌داری کرد. در این میان بیش‌تر به ترکیباتی تحت عنوان گلیکان­ها در اپی‌تلیوم اویدوکت و پروتئین­های اتصالی اسپرم به ‌این گلیکان­ها اشاره شده است.
با بررسی­های انجام شده و با توجه به‌این‌که در برخی از گونه­ها اسپرم­ها برای مدت طولانی در دستگاه تناسلی ماده ذخیره شده و حتی بدون حضور جنس نر نیز امکان تولید نتاج دارند، می­توان امیدوار بود با مطالعه مکانیسم­های دخیل و بدون منجمد کردن، در حفظ ذخایر ژنتیکی برتر و نگه‌داری اسپرم گونه­های در حال انقراض، افق­های روشن­تری گشوده شود.
 

کلیدواژه‌ها

dor -

عنوان مقاله [English]

Investigating the process of surviving sperm in oviduct to get a method for sperm storage without cryopreservation

نویسندگان [English]

  • M Nazari
  • H Daghighkia

Department of Animal Sciences, Faculty of Agriculture, University of Tabriz, Tabriz, Iran

کلیدواژه‌ها [English]

  • Glycans
  • Sperm reservoirs
  • Oviduct
  • Cell binding